Sklandus GPAIS sistemos veikimas prisidėtų prie elektronikos perdirbimo Lietuvoje skaidrumo

Sklandus GPAIS sistemos veikimas prisidėtų prie elektronikos perdirbimo Lietuvoje skaidrumo.

Elektronikos atliekų perdirbimas Lietuvoje išlieka problematiškas, nors ir turintis teigiamą potencialą. Jam išsipildyti trukdo nelegali rinka ir senų, nenaudojamų prietaisų bei įrangos kaupimas gyventojų namuose (https://bit.ly/3ztL6az).

Valstybei taip pat nepavyksta užtikrinti skaidrumo šiame sektoriuje. Gamintojai ir importuotojai turi apskaityti rinkai tiekiamą elektros ir elektroninės įrangos kiekį Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos sistemoje (GPAIS), o elektronikos produktų gamintojus ir platintojus vienijančios organizacijos privalo atsiskaityti už Lietuvos vidaus rinkai pateiktą ir sutvarkytą elektronikos gaminių kiekį per šią sistemą, bet ji stringa jau ketvirti metai.

Nuo kitų ES šalių pagal sutvarkytą elektronikos atliekų kiekį Lietuva atsilieka 2-3 kartus, bet niekas negali pasakyti, kas nutinka šioms atliekoms tapus šešėlinio verslo dalimi, kur jos iškeliauja, kam duoda naudos ir kokiu mastu užteršia aplinką.

Vilties teikia Aplinkos ministerijos siekis keisti sudėtingą GPAIS sistemos veiklą. Birželį paskelbtas viešasis pirkimas sistemos atnaujinimui (https://bit.ly/3runhMJ).


Atnaujinimų belaukiant, primename, kad būtina apskaityti tiekiamą Lietuvos vidaus rinkai elektros ir elektroninę įrangą GPAIS sistemoje. Galime padėti įmonėms susitvarkyti su apskaita, kreipkitės:

tel.: +370 620 27 710
el. p.: info@gpais.com
www.gpais.com