Nauja prievolė verslui vis dar sunkiai suprantama

UAB „GPAIS“ pastebi – naujoji prievolė verslui vykdyti atliekų apskaitą vis dar sunkiai suvokiama naujovė. Tai rodo ne tik vis didėjantys užklausimų kiekiai artėjant deklaravimo termino pabaigai, bet ir Aplinkos ministerijos atsitraukimas. Ji atliekų apskaitos pateikimo už praėjusius metus terminą pratęsė dviem mėnesiams – iki balandžio 1 d.

Trūksta informacijos

 „Nors verslas jau visus 2018 m. žinojo, kad turės vykdyti pakuočių, gaminių ir atliekų apskaitą, matome, kad jiems labai trūko ir vis dar trūksta informacijos. Labiausiai – toms įmonėms, kurioms ši prievolė atsirado. Pavyzdžiui, šeimos verslas, užsiimantis smulkia suvenyrų ar užkandžių gamyba kuria ir pakuotes savo produkcijai. O tai – jau pakuočių gamintojas. Maža kavinukė parduoda kavą išsinešti? Taip pat pakuočių gamyba. Smulkus ir vidutinis verslas dar labai pasimetęs, tą mes jaučiame ir darydami mokymus, ir iš sulaukiamų užklausų. Didžiosios įmonės turi daugiau administracinių pajėgumų. Mažosios neturi tiek skirtingų specialistų“,- teigia „GPAIS“ atstovė Anelė Černauskė.

 Gresia baudos

Pasak atliekų apskaitos paslaugas teikiančios įmonės atstovės, įmonių suaktyvėjimas jaučiamas nuo praėjusių metų pabaigos, tačiau akivaizdu, kad antplūdis bus kovo pabaigoje, kada įmonėms jau grės baudos.

 Aplinkos ministerija dėl to jau nukėlė terminus dėl praėjusių metų atliekų apskaitos metinių ataskaitų pateikimo iki balandžio 1 d. Pirminis terminas buvo iki vasario 1 d. UAB „GPAIS“ primena – už atliekų susidarymo apskaitos netvarkymą ar netinkamą tvarkymą numatyta administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda nuo 230 eurų iki 430 eurų.

 Ekspertai pastebi, kad įmonės šią prievolę ruošiasi atlikti „paskutinę“ minutę dėl keleto priežasčių. Vienos įmonės nesuvokia, kad jiems yra būtina ši prievolė. Teisės aktuose parašyta, kad apskaitą naudodamiesi GPAIS turi vykdyti atliekų „darytojai“ – t.y. tie, dėl kurių veiklos susidaro atliekų, o taip pat atliekų tvarkytojai bei gamintojai ir importuotojai, teikiantys į rinką gaminius ir pakuotes. Lietuvoje net 25 tūkstančiai įmonių privalo vykdyti atliekų, gaminių ir pakuočių apskaitą GPAIS.

GPAIS klientų ataskaitos jau pateiktos

Kita priežastis – sudėtinga sistema ir savarankiškai teikiant ataskaitas sugaištama daug laiko. Tai ir buvo pagrindinė priežastis dar kartą atidėti metinių ataskaitų pateikimo terminus. UAB GPAIS ekspertai siūlo nelaukti paskutinės minutės.

„Mes GPAIS apskaitą klientams vykdome nuo 2018 m. pradžios, tik pradėjus veikti  šiai sistemai. Padedame jau daugiau nei 600 klientų ir jų 2018 m. privalomi apskaitos duomenys bei metinės ataskaitos jau suformuotos ir pateiktos“,- sako Anelė Černauskė.